Jeden z sześciu programów krajowych, realizowanych w Perspektywie Finansowej UE na lata 2014-2020, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Na realizację Programu POW ER przeznaczone zostanie ponad 5,4 mld euro. Program zatwierdzony został przez Komisję Europejską 17 grudnia 2014 r.
Program wspiera działania związane z przygotowaniem i wdrażaniem reform w obszarze zatrudnienia, integracji społecznej, edukacji i funkcjonowania administracji publicznej. Skupia się na obszarach, w których bardziej efektywne jest wsparcie z poziomu krajowego, aniżeli regionalnego (w takich przypadkach swoje zastosowanie znajdują Regionalne Programy Operacyjne poszczególnych województw). PO WER wspiera m.in.: osoby młode, mniejszości narodowe, podmioty ekonomii społecznej i szkolnictwa wyższego. Nacisk położony został również na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.
Za zarządzanie Programem Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój odpowiada Instytucja Zarządzająca, znajdująca się w strukturach Ministerstwa Rozwoju. Odpowiada ona za sprawną i poprawną realizację programu – zarówno w ujęciu całościowym, jak i na poziomie poszczególnych projektów. Instytucja Zarządzająca programem może przekazać wykonywanie części swoich zadań do Instytucji Pośredniczących. Powołując je przekazuje im część zadań i obarcza je odpowiedzialnością za ich realizację, nadal jednak pozostaje odpowiedzialna za całość realizacji programu. Rolę Instytucji Pośredniczących mogą pełnić wyłącznie jednostki sektora finansów publicznych.
Projekty w ramach PO WER realizowane są w dwóch podstawowych trybach:
Pozakonkursowym, w którym projekty realizowane są przez dokładnie określonych beneficjentów, precyzyjnie wskazanych w opisie Priorytetów PO WER,
Konkursowym, w którym o dofinansowanie mogą się ubiegać wszystkie formy prawne zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej,
Program podzielony został na 6 osi priorytetowych, w ramach których wyszczególniono konkretne działania i poddziałania. Są to:
OŚ PRIORYTETOWA I: Osoby młode na rynku pracy
M.in.: wsparcie osób do 30 roku życia, które nie posiadają pracy, w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu, m.in. poprzez pomoc w określeniu ścieżki zawodowej, organizacje szkoleń, staży i praktyk czy dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
OŚ PRIORYTETOWA II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
M.in.: działania wspierające rozwój przedsiębiorstw, podnoszenie jakości działań skierowanych do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz zwiększenie ich szans na zatrudnienie, rozwój ekonomii społecznej, podnoszenie jakości oświaty i usług administracyjnych.
OŚ PRIORYTETOWA III: Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju
M.in.: zapewnienie kształcenia odpowiadającego potrzebom gospodarki i rynku pracy, podniesienie jakości studiów doktoranckich, zwiększenie otwartości i mobilności międzynarodowej, poprawa systemów zarządzania kształceniem.
OŚ PRIORYTETOWA IV: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
M.in.: wypracowanie i przetestowanie nowych, skuteczniejszych rozwiązań istniejących problemów w obszarze rynku pracy, integracji społecznej, kształcenia przez całe życie, zdrowia oraz modernizacji administracji publicznej. Ponadto: wypracowywanie nowych rozwiązań lub adaptowanie w Polsce rozwiązań, które z powodzeniem stosowane są przez inne państwa.
OŚ PRIORYTETOWA V: Wsparcie dla obszaru zdrowia
M.in.: wdrożenie programów profilaktycznych, poprawa jakości kształcenia kadr medycznych, poprawa efektywności i jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
OŚ PRIORYTETOWA VI: Pomoc techniczna
M.in.: zapewnienie wsparcia wszystkich procesów w PO WER, zapewnienie efektywności działań o charakterze koordynacyjnym w zakresie wdrażania celów tematycznych w obszarze programowania, monitorowania, ewaluacji, systemu wyboru projektów oraz kwalifikowalności wydatków.
Podział środków na osie priorytetowe:
OŚ PRIORYTETOWA I Osoby młode na rynku pracy - 2 035 mln euro
OŚ PRIORYTETOWA II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji - 878 mln euro
OŚ PRIORYTETOWA III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju - 1 253 mln euro
OŚ PRIORYTETOWA IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa - 711 mln euro
OŚ PRIORYTETOWA V Wsparcie dla obszaru zdrowia - 357 mln euro
OŚ PRIORYTETOWA VI Pomoc techniczna - 195 mln euro
Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 1 stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy realizacje projektu pn. „Rozwój Akademickiego Biura Karier Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy”.
Według stanu na dzień 25 kwietnia 2017 r., Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy realizuje 12 projektów. Przedsięwzięcia realizowane są w ramach Perspektywy Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Od grudnia 2014 roku Wyższa Szkoła Gospodarki rozpoczeła realizację kolejnego projektu pt. "Doposażenie Pracowni Neuropsychologii i Użyteczności".