Głównym celem programu jest zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, m.in. poprzez:
Wzrost konkurencyjności polskiej nauki,
Zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym,
Zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym,
Tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy,
Wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce.
W ramach PO IG 2007-2013 wspierane są projekty, innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. Natomiast projekty, które są innowacyjne w skali regionu, wspierane będą w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
W ramach PO IG 2007-2013 projekty realizować będą sieci instytucji otoczenia biznesu, wysoko specjalistyczne ośrodki innowacyjności, jednostki naukowo-badawcze, jednostki administracji centralnej, przedsiębiorstwa.
Instytucją Zarządzającą (IZ) PO IG 2007-2013 jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). Instytucjami Pośredniczącymi są natomiast: Ministerstwo Gospodarki (MG), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Instytucje te są odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych priorytetów Programu.
Program podzielony został na osie priorytetowe, działania i poddziałania. Są:
OŚ PRIORYTETOWA I: Badania i rozwój nowoczesnych technologii
M.in.: prognozowanie kierunków badań, które mogą wywrzeć największy wpływ na tempo rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
OŚ PRIORYTETOWA II: Infrastruktura sfery B+R
M.in.: inwestowanie w aparaturę naukowo-badawczą oraz budynki i budowle.
OŚ PRIORYTETOWA III: Kapitał dla innowacji
M.in.: inicjowania działalności innowacyjnej sektora MSP oraz wsparcia jej w początkowych etapach wzrostu.
OŚ PRIORYTETOWA IV: Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia
M.in.: wsparcie projektów przedsiębiorców polegających na wdrażaniu nowych technologi.
OŚ PRIORYTETOWA V: Dyfuzja innowacji
M.in.: wsparcie budowy powiązań kooperacyjnych, w szczególności związanych ze wspólnymi przedsięwzięciami o charakterze inwestycyjnym i doradczym, przyczyniającymi się do łatwiejszego transferu i dyfuzji wiedzy oraz innowacji pomiędzy kooperującymi podmiotami.
OŚ PRIORYTETOWA VI: Polska gospodarka na rynku międzynarodowym
M.in.: silniejsze powiązanie gospodarki polskiej z gospodarką międzynarodową.
OŚ PRIORYTETOWA VII: Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji
M.in.: tworzenie elektronicznych usług publicznych na rzecz obywateli i przedsiębiorców poprez przebudowę zaplecza administracji publicznej i utworzenie w pełni zintegrowanych platform, które umożliwią świadczenie usług publicznych drogą elektroniczną.
OŚ PRIORYTETOWA VIII: Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki
M.in.: wsparcie tworzenia i świadczenia e-Usług dla obywateli i przedsiębiorstw poprez udzielanie mikro i małym przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą nie dłużej niż 2 lata dofinansowania na wykonywanie projektów w zakresie tworzenia produktów cyfrowych.
OŚ PRIORYTETOWA IX: Pomoc techniczna
M.in.: wsparcie sprawnego systemu zarządzania, wdrażania, monitorowania, informowania oraz kontroli i oceny pomocy strukturalnej w ramach Programu.
Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 1 stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy realizacje projektu pn. „Rozwój Akademickiego Biura Karier Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy”.
Według stanu na dzień 25 kwietnia 2017 r., Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy realizuje 12 projektów. Przedsięwzięcia realizowane są w ramach Perspektywy Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Od grudnia 2014 roku Wyższa Szkoła Gospodarki rozpoczeła realizację kolejnego projektu pt. "Doposażenie Pracowni Neuropsychologii i Użyteczności".